Fluke logo

MP Çizgisel Tarayıcı Çözümleri

Daha geniş  sıcaklık aralığı ve uçtan uca termal görüntüleme ile saniyede 300 çizgi tarama imkânı

Geniş spektral bant ve sıcaklık aralığı seçenekleri

300 Hz'ye varan tarama hızları ve her çizgide 1024 veri noktası

Kendinize özgü uygulamanıza uygun özelleştirilmiş yazılım

Infrared thermal line-scanner is designed for use in highly demanding industrial environments and provides accurate temperature images of moving objects.
Scan speeds up to 300Hz, with up to 1024 data points per line
Comprehensive linescanner software and analytics reporting

MP Çizgisel Tarayıcı

Brochure
Datasheet
Application Note
Application Note

Additional MP Linescanner Resources

Application Note

Complete Form to Schedule Demo

Fluke logo


Fluke Process Instruments hakkında

1948 yılında kurulan Fluke Corporation, kompakt ve profesyonel elektronik test araçları üretiminde dünya lideridir. Fluke müşteri profili endüstriyel, elektrik, elektronik donanım ve kalibrasyon süreçleri gibi işlerde kurulum, arıza giderme ve bunları kontrol etme faaliyetlerini yürüten teknisyenler, mühendisler, elektrikçiler ve metrolojistlerden oluşmaktadır.

Fluke Near Me

Who we are

Fluke Process Instruments is everywhere you need us with offices in the U.S., U.K., Germany, China, Japan, Singapore, and India– as well as a network of trained representatives and service centers in more than 100 countries–Fluke Process Instruments offers a robust portfolio of industrial temperature measurement tools and customized software solutions to improve your unique process. 

Whether we’re supporting you through innovative application solutions, installation and technical support, or ongoing maintenance, our mission is to ensure that everything regarding your process is the precise temperature you want it to be. 

Copyright ©2020 Fluke Process Instruments. Privacy Policy | Terms of Use

Connect with us

Fluke facebook
Fluke linkedIn
Fluke YouTube
Fluke Twitter
Fluke Instagram

Connect with us

Fluke facebook
Fluke linkedIn
Fluke YouTube
Fluke Twitter
Fluke Instagram

Connect with us

Brochure
Datasheet
Application Note
Application Note

Additional Resources

MP Linescanner

meter by faisalovers from the Noun Project

Icons made by Freepik from www.flaticon.com
Icons made by Freepik from www.flaticon.com

İster metal ürünler ister cam ya da plastik üretiyor olun, gerçek zamanlı, temassız sıcaklık görüntüleme ve analizi ile en zorlu proseslerinizin her aşamasını görün. Sisteminizle entegre olacak şekilde tasarlanan Fluke Process Instruments'ın MP Çizgisel Tarayıcı çözümü, kullanıcıların sürekli hareketli proseslerini kontrol etmesine, sıcaklık ölçmelerine, proseslerin otomatikleştirmesine, veri toplamasına, ürün kalitesini sağlamasına ve daha fazlasına imkân verir.

By filling in the form, click here to see what you can expectMP Çizgisel Tarayıcı Serisi, çeşitli hareketli endüstriyel uygulamalarda doğru, gerçek zamanlı termal görüntüleme sağlayan bir kızılötesi çizgisel tarayıcı ailesidir. Her çizgide 300 Hz'ye varan tarama hızlarıyla sektördeki en hızlı çizgisel tarayıcılardan biridir ve yüksek hızlı üretim prosesleri için daha fazla veri sağlar. MP Çizgisel Tarayıcı her taramada 90° görüş alanı içinde 1024 veri noktası toplayabilir ve hedef yüzeydeki her nokta, prosesinizin tamamını kapsayacak şekilde üç kata kadar yüksek hızda örneklenir. Bu sayede sıcak noktaları tespit edebilir, performansı optimize edebilir ve kalite denetimlerini otomatikleştirebilirsiniz.

MP Çizgisel Tarayıcı, bağımsız modda kullanılabilir, tek bir PC'ye bağlanabilir veya DataTemp® DP Yazılımı kullanılarak kapsamlı bir proses kontrol sistemine entegre edilebilir. Bu endüstriyel Windows® yazılım paketi ile görüntüleyicinin konfigürasyonlarını uzaktan yapabilir ve prosesinizi gerçek zamanlı olarak izleyebilirsiniz. DataTemp® DP Yazılımı, ürüne özel birden çok yapılandırmayı, metin dosyası alarm günlüklerini ve arıza güvenlik alarm günlüklerini destekler; ayrıca birden çok çizgisel tarayıcıyı, gerçek zamanlı ortam sıcaklığı kompanzasyonu / yayma kuvveti ayarlamalarını ve daha fazlasını destekleme özelliğine sahiptir.

DataTemp® DP Yazılımı 

Özelleştirilmiş Sistemler

MP Çizgisel Tarayıcının uygulamanızda işinize yarayıp yaramayacağından emin değil misiniz? Fluke Process Instruments, cam işleme, ekstrüzyon kaplama, ısıyla şekillendirme makinesi kontrolü, fırın zırhı izleme, alçı levha üretimi ve çok daha fazla proseste özel uygulama gereksinimlerini karşılayacak çok sayıda özelleştirilmiş proses görüntüleme sistemi sunar. Her özelleştirilmiş sistemde, ürün kalitesini sağlamak, kalite iyileştirmeleri yapmak, yeniden çalışma maliyeti ayrıca zamanını azaltmak ve daha fazlası için uygulamaya özel yazılım yer alır.

MP Linescanner Solutions

Scan up to 300 lines per second with a wider temperature range and edge-to-edge thermal imaging.

Whether you’re producing metal products, glass or plastic, see every part of your harshest processes with real-time, non-contact temperature imaging and analysis. Designed to integrate with your system, the MP Linescanner solution from Fluke Process Instruments allows users to control their continuous moving processes, automate temperature measurements, gather data, ensure product quality and more.

The MP Linescanner Series is a family of infrared linescanners that deliver accurate, real-time thermal imaging for a range of moving industrial applications. With scan speeds up to 300Hz per line, it is one of the fastest linescanners in the business – providing more data for high-speed manufacturing processes. The MP Linescanner can collect up to 1024 data points per scan, within a 90° field of view, and each spot on the target surface is over sampled up to three times to provide complete coverage for your process – allowing you to detect hot spots, optimize performance and automate quality inspections.

Wide choice of spectral bands and temperatures ranges

Scan speeds up to 300Hz, with up to 1024 data points per line

Scan speeds up to 300Hz, with up to 1024 data points per line

Specialized software to fit your unique application

The MP Linescanner can be used in standalone mode, connected to a single PC or integrated into a comprehensive process control system by using the DataTemp® DP Software. This industrial Windows® software package provides remote configurations of the imager and real-time process monitoring. The DataTemp® DP Software supports multiple product-specific configurations (recipes), text file alarm logging and fail-safe alarm logging, and features the ability to support multiple linescanners, real-time ambient temperature compensation/emissivity adjustments and more.

Specialized Systems

Not sure if the MP Linescanner will work with your application? Fluke Process Instruments offers numerous customized process imaging systems to meet the specific application requirements for processes like glass processing, extrusion coating, thermoforming machine control, kiln shell monitoring, gypsum wallboard production and more. Each customized system features application-specific software to help ensure product quality, quality improvements, reduced rework rates and more.

DataTemp® DP Software

Daha Fazla Oku
Daha Fazla Oku